Βασικές Αρχές

⌘K

Βασικές Αρχές

Σκοπός των Μονάδων/ Εργαστηρίων Παροχής Υπηρεσιών είναι η εκπόνηση υψηλού επιπέδου υπηρεσιών, αλλά και η ανάπτυξη της τεχνογνωσίας που δημιουργείται από ερευνητικές ομάδες µε κοινά ή συμπληρωματικά ερευνητικά ενδιαφέροντα.

Κάθε Μονάδα/Εργαστήριο Παροχής Υπηρεσιών ανήκει και λειτουργεί σε συγκεκριμένο Τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών, υποστηρίζει τις ερευνητικές προτεραιότητες και πρωτοβουλίες του Τμήματος (ή Τμημάτων όπου και ανήκουν τα µέλη του Εργαστηρίου), και το αντικείμενό του σχετίζεται άμεσα µε τις κατευθύνσεις ή γνωστικά αντικείμενα του Τμήματος και του Ε.Υ που το προτείνει.

Οι υπηρεσίες που παρέχει η εκάστοτε Μονάδα/ Εργαστήριο Παροχής Υπηρεσιών, οφείλουν να είναι υψηλού τεχνολογικού και ακαδημαϊκού επίπεδο και να συμμορφώνονται σύμφωνα με τον Κανονισμό Ηθικής και Δεοντολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών

Το αρμόδιο Πανεπιστημιακό Όργανο, κατά περίπτωση Κοσμητεία ή Γ.Σ. του Τμήματος, αποφασίζει σχετικά με την καταλληλότητα και την εμπειρία της προτεινόμενης ομάδας και εξασφαλίζει ότι η παροχή υπηρεσίας δεν γίνεται σε βάρος του εκπαιδευτικού και ερευνητικού έργου του Επιστημονικά Υπευθύνου

Το αντίστοιχο όργανο προβλέπεται να έχει τις εξής αρμοδιότητες:
• τον εποπτικό έλεγχο όλων των έργων που εκτελούνται
• τη διαχείριση παραπόνων και διαφορών με τους συναλλασσόμενους, όταν το θέμα δεν μπορεί να το χειριστεί αποκλειστικά ο Επιστημονικός Υπεύθυνος Έργου
Ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Έργου, που θα είναι υποχρεωτικά μέλος ΔΕΠ του τμήματος, και θα έχει τις εξής βασικές αρμοδιότητες
• τη συνολική ευθύνη για την εκτέλεση του συγκεκριμένου έργου
• την παρακολούθηση της διαθεσιμότητας τόσο της υλικοτεχνικής υποδομής, όσο και του Ανθρώπινου δυναμικού, όσον αφορά τα έργα παροχής υπηρεσιών
• την κοστολόγηση του έργου
• την παρακολούθηση και τήρηση των χρονοδιαγραμμάτων
• τη διαχείριση παραπόνων και διαφορών με τους συναλλασσόμενους
• την ευθύνη για το Marketing του Εργαστηρίου
• την τήρηση αρχείων ή βάσεων δεδομένων σχετικά με τα έργα παροχής υπηρεσιών του Εργαστηρίου
• την παρακολούθηση της κίνησης του λογαριασμού από τα έργα παροχής υπηρεσιών του Εργαστηρίου
• τη σύνθεση της Ομάδας Εργασίας
• τον προσδιορισμό του έργου και των παραδοτέων για κάθε μέλος της ομάδας
• την ευθύνη της κοστολόγησης του έργου και της τήρησης του χρονοδιαγράμματος.
• Υπογράφει τις σχετικές συμβάσεις παροχής υπηρεσιών

Οι Ερευνητικές Ομάδες μπορεί να είναι ανεξάρτητες οµάδες ερευνητών µε κοινό εξειδικευμένο ερευνητικό ενδιαφέρον το οποίο ανήκει στο ευρύτερο αντικείμενο του Εργαστηρίου. Οι ερευνητικές οµάδες λειτουργούν στα πλαίσια του Εσωτερικού Κανονισμού του Εργαστηρίου και της ΜΟΔΥ ΕΛΚΕ και εποπτεύονται από τον Επιστημονικό Υπεύθυνο που είναι µέλος του Εργαστηρίου.
Τα συνταξιοδοτηθέντα μέλη του προσωπικού του Πανεπιστημίου Πατρών και οι Ομότιμοι Καθηγητές του δεν δύνανται να είναι Επιστημονικά Υπεύθυνοι δραστηριοτήτων μονάδων παροχής υπηρεσιών. Μπορούν όμως να συμμετέχουν στις εν λόγω δραστηριότητες ως εξωτερικοί συνεργάτες.

Συνεπώς, και εφόσον αυτοί κρίνουν, ότι η σχετική δραστηριότητα παροχής υπηρεσίας πρέπει να συνεχιστεί και μετά τη συνταξιοδότησή τους, θα πρέπει να ζητούν από το αρμόδιο όργανο την αντικατάστασή τους από ενεργό μέλος ΔΕΠ, με εμπειρία στην εν λόγω δραστηριότητα, πριν αποχωρήσουν από την ενεργό υπηρεσία.

Για την αντικατάσταση αυτή απαιτείται τελικά και η έγκριση του συλλογικού οργάνου του Τμήματος καθώς και η έγκριση της Επιτροπής Ερευνών.

Οι Τιμές ανά Κατηγορία Προσφερόμενης Υπηρεσίας θα γίνεται με τρόπο ώστε να καλύπτεται το κόστος των επιλέξιμων δαπανών για τα έργα παροχής υπηρεσιών.
Στις τεκμηριωμένες δαπάνες, όπως προβλέπεται στο Π.Δ. 159/1984, εντάσσονται τα παρακάτω:
• Αμοιβές Προσωπικού
• Αγορά / Απόσβεση Εξοπλισμού [π.χ. επιστημονικά όργανα, αγορά τεχνογνωσίας κ.λπ.]
• Αναλώσιμα / Κατασκευαστικά Υλικά
• Μετακινήσεις
• Γενικά Έξοδα

Κάθε εργαστήριο/μονάδα Παροχής Υπηρεσίας εκδίδει αναλυτικό κατάλογο των προσφερόμενων υπηρεσιών και το αντίστοιχο κοστολόγιο (ανά μονάδα προσφερόμενης υπηρεσίας) σύμφωνα με τα παραπάνω και αποκλειστικά για υπηρεσίες που έχουν εγκριθεί στην ιδρυτική της διαδικασία. Εντός του Καταλόγου θα πρέπει να αναφέρονται κατ’ ελάχιστον τα παρακάτω:
• Περιγραφή προσφερόμενης υπηρεσίας
• Μονάδα Μέτρησης
• Κόστος ανά μονάδα προσφερόμενης υπηρεσίας (καθαρή αξία)
• Προσωπικό υπεύθυνο για την ανάλυση
Ο κατάλογος αυτός, κοινοποιείται στον ΕΛΚΕ κατά την υποβολή αίτησης για έναρξη παροχής υπηρεσίας του Εργαστηρίου για την ορθότερη παρακολούθηση των εσόδων των έργων παροχής υπηρεσιών.